path path path2 path2

گنجینه خرد

    
      
      
        

اگر به دنبال سطرهایی هستید که با خواندنشان به سرزمین‌هایی از عرفان و عشق، اندوه یا امید سفر کنید، کتاب گنجینه خرد جبران را از دست ندهید. نویسنده‌ای که به دنیا آمده بود تا دنیای بسیاری از ما را با واژه‌های وحی گونه‌ی خود، تغییر دهد. نگاهی نو، اندیشه‌ای نو و حتی ایمانی نو، با خواندن اشعار و متن‌های به جای مانده از جبران خلیل جبران کسب می‌کنیم. به نظراین چنین می‌آید که او پیش‌تر از نویسنده بودن یک اندیشمند بوده است. کتاب گنجینه خرد جبران به واقع، یک گنجینه محسوب می‌شود. از شما دعوت می‌کنیم برای شناخت این کتاب، چند سطری را میهمان ما باشید.

معرفی کتاب

درکتاب گنجینه خرد جبران حکایت‌هایی قابل تامل و درس‌آموز در قالب داستان و یا شعر آمده است که با خواندن آنها می‌توان به عمق وقایعی که در پیرامون‌مان هستند پی برد. او در این کتاب از روح سخن می‌گوید و از انزوا، از نفس می‌گوید و در کنارش از تعالی و پیشرفت حرف به میان می‌آورد. این کتاب شامل داستان‌هایی است که حقیقت‌های بسیاری را در خود جای داده‌اند. عناوین برخی از حکایت یا قصه‌های کتاب گنجینه خرد جبران عبارتند از: ابله خدا، پوشاک، پیامبر گوشه‌گیر، شراب قدیمی قدیمی، جنگ و ملل کوچک، فرزندان الهه و فرزندان میمون‌ها.  

گزیده‌ای از کتاب گنجینه خرد جبران

«پوشاک روزی زیبایی و زشتی بر ساحل دریایی با هم ملاقات کردند و به همدیگر گفتند: «بیا در دریا حمام کنیم.» بعد لباس‌های‌شان را کندند و در آب دریا شنا کردند و پس از مدتی زشتی به ساحل برگشت لباس‌های زیبایی را بر تن خود کرد و رفت. زیبایی هم از دریا بیرون آمد و رخت خود را نیافت، آن قدر شرمنده شد که نتوانست عریان بماند. بنابراین لباس زشتی را بر تن خود کرد و راه خود را در پیش گرفت و رفت. تا امروز مردان و زنان، این دو را با هم اشتباه می‌گیرند. اما کسانی هستند که به چهره‌ی زیبایی نگریسته‌اند، او را در ورای جامه‌هایش می‌شناسند و هستند کسانی که سیمای زشتی را می‌شناسند و لباس قادر نیست جلوی دیدشان را بگیرد.»

در مورد نویسنده کتاب

خلیل جبران متولد 6 ژانویه 1883 و نویسنده‌ای لبنانی-آمریکایی بود که 10 آوریل 1931 درگذشت. او از آنجایی که در فقر بزرگ او، بی‌بهره از تحصیلات رسمی بود. آموزش‌های جبران به ملاقات‌های منظم با یک کشیش روستایی محدود بود. در این ملاقات‌ها او با اصول مذهب و انجیل و زبان‌های سریانی و عربی آشنا شد. جبران در 12 سالگی با مادر، برادر و دو خواهرش لبنان را ترک کرده و به ایالات متحده آمریکا رفتند. در بوستون به مدرسه رفت. سال 1896 جبران با فرد هلندی ملاقات کرد و از آن به بعد وارد مسیر هنر شد. هلند، جبران را با اساطیر یونان، ادبیات جهان، نوشته‌های معاصر و عکاسی آشنا کرد.

با کتاب‌های دیگر جبران خلیل جبران آشنا شوید

جبران خلیل جبران نویسنده‌ی مشهور و نامی معاصر و از پیشگامان ادبیات نوین عربی است، که  در جهان هم شناخته شده است. نام او در ایران نیز بسیار پرآوازه و ماندگار و اثرگذار است. بیشتر مردم او را به خاطر کتاب معروفش «پیامبر» می‌شناسند. از دیگر کتاب‌های او می‌توان به نامه‌های عاشقانه، پیامبر و رازهای دل، کتاب بال‌های شکسته، حمام روح، قصه‌ی عشق، اشک‌ها و لبخندها، زیبای خفته و کتاب ارواح سرکش اشاره کرد.

مشخصات کتاب

 • نام کتاب : گنجینه خرد جبران
 • نویسنده: جبران خلیل جبران. Khalil Gibran
 • مترجم: مهدی وهابی
 • ژانر: ادبیات آمریکایی. شعر آمریکایی
 • تعداد صفحات: 204

هنوز نظری وجود ندارد

فیلترها