path path path2 path2

هفت چالش: نکته‌ها و تمرین‌هایی برای برقراری ارتباط مشارکتی

audiobook-link نمایش نسخه صوتی یا ویدیویی

نسخه صوتی یا ویدئویی

نویسنده : دنیس ریورز
ناشر : جیحون
    
      
      
        

كتاب صوتی هفت چالش نوشته‌ی دنیس ریور‏، هفت راه در اختيار مخاطبانش قرار داده تا از طريق آن مكالمات خود را به سمت مكالماتی رضايت‌بخش‌تر برای  طرفين تبديل كرده و بتوانند ارتباطی مؤثر و دوطرفه داشته باشند. آن‌چه در پس همه این راهكارها نهفته است مسئله‌ی اولویت‌هاست؛ اينكه چه موضوعی از همه مهم‌تر است و باید در کانون توجه قرار گیرد، اينكه  چه اقداماتی بیشترین تأثیر مثبت را روی زندگی افراد خواهد داشت. پيشنهاد ما به شما اين است كه با ما همراه شويد تا با خلاصه و معرفی برخی از راهكارهای كتاب هفت چالش آشنا شده و پاسخی  برای اين دست سوالات  پیدا کنید.

درباره‌ی كتاب هفت چالش

دنیس ریورز در این کتاب به هفت مهارت قوی و ثمربخش می‌پردازد. این هفت راه، گام‌هایی بوده‌اند که خود نویسنده در امر برقراری ارتباط با دیگران از آن‌ها ياری گرفته و خلأهایی که در روابط خانوادگی‌اش ایجاد شده بود را پر کرده است. این هفت راه، برگرفته شده از تجارب مدرسان و محققانی است که در حوزه‌ی ارتباطات فعالیت می‌کنند. هر چند که این هفت مهارت دربرگیرنده‌ی همه‌ی آنچه که یک فرد  برای صحبت کردن، گوش‌ دادن و رفع تضادها نياز دارد  نیست؛ اما به اعتقاد نويسنده‌ی اثر، دنیس ریورز، این مهارت‌ها بخش عمده‌ای از ضروریات را دربرمی‌گیرند و بنابراين می‌توانند  نقطه شروع خوبی محسوب شوند. در ادامه به صورت تيتروار چالش‌های گوش دادن را آورده‌ایم:

 • گوش دادن با دقت و حساسيت بيشتر
 • توضيح مقصودتان و دعوت از ديگران برای موافقت
 • ابراز عقايد به گونه‌ای شفاف و كامل
 • تبديل گله‌ها و انتقادات به درخواست‌ و خواهش
 • پرسيدن سوالات بازتر و خلاق‌تر
 • بيان سپاس قدردانی
 • تمركز بر يادگيری: اعمال مبتنی بر شش چالش قبل

آن‌چه در بخشی از اين كتاب می‌خوانيم

«فرا گرفتن مهارت‌های ارتباط بهتر‏ ما را قادر می‌سازد كه به دو سؤال مهم زير توجه كنيم: «در درون من چه می‌گذرد؟» و «در درون شما چه می‌گذرد؟»  زندگی امروز انسان چنان مملو از عوامل سرگرم‌كننده  و تمركززداست كه بسياری از مردم از آن‌چه در قلب خودشان و همين‌طور در قلب ديگران می‌گذرد‏، بی‌خبرند. تمرين گوش دادن به ما كمک می‌كند تا با دقت بيشتری به ديگران گوش دهيم و به آنان اطمينان دهيم كه وضعيت‌شان را درک می‌كنيم. همين‌طور تمرين‌های خودافشايی نيز به ما كمک می‌كند تا آن‌چه می‌خواهيم را با آرامش و وضوح بيشتری بيان كنيم».

چرا خواندن اين كتاب توصيه می‌شود؟

تقريبا بيشتر مطالبی كه در اين كتاب مطرح می‌شود، سال‌هاست كه بر همگان آشكار است. اما مسئله اينجاست كه ما اصولا تا چه حد در زندگی از دانسته‌های خود بهره می‌بريم. اين كتاب به نوعی حل اين مسئله است. در واقع گزينه‌ای مناسب جهت پر كردن خلاء بين  آن‌چه می‌دانيم و آن‌چه انجام می‌دهيم است و با مرور آنچه همیشه می‌دانسته‌ایم کمک می‌کند آنها این بار به صورت واقعی در زندگی به کار ببریم. هم‌چنين استفاده از اطلاعات و تمرین‌های ارائه شده در اين كتاب  منجر به آشكار شدن اين نكته برای شما خواهد شد که گوش دادن و صحبت کردن هوشیارانه و مشارکتی می‌تواند فعالیتی لذت‌بخش و پرثمر باشد؛ همانند همه‌ی فعاليت‌های سخت اما لذت‌بخشی كه در طول زندگی انجام می‌دهيد. اگر فکر می‌کنید با ارتباط برقرار کردن بهتر و هدفمندتر می‌توانید یک گام در زندگی جلوتر روید و در تمام روابط‌تان از جمله خانوادگی و کاری موفق‌تر عمل کنید، خواندن این کتاب به شما توصیه می‌شود.

مشخصات كتاب هفت چالش

نام لاتين: The Seven Challenges:  a Workbook and reader about Communicating More Cooperative نويسنده: دنيس ريورز مترجم: جلال فراهانی ژانر: روانشناسی، موفقيت تعداد صفحات: 141  

هنوز نظری وجود ندارد

فیلترها