شوکران شیرین و ارسطو و سقراط

NotesPages 59 صفحه نویسنده:

NotesPages 59 صفحه
              

معرفی کتاب

کتاب شوکران شیرین ارسطو و سقراط، مجموعه‌ای از سخنان گوهربار دو فیلسوف یونانی است. خواندن این کتاب، ما را با تفکرات و دیدگاه‌های ارسطو و سقراط آشنا می‌کند و جملات فلسفی و قابل تاملی را به ما ارائه می‌دهد.

معرفی کتاب

کتاب شوکران شیرین ارسطو و سقراط، پُر از جملات فلسفی و حکیمانه‌ی ارسطو و سقراط است. نوشته‌های ارسطو حاوی دانشنامه‌های گسترده و متنوع و متعدد در زمينه‌ی تقريبا تمامی علوم است. منطق، متافيزيک (ورای ماده)، اخلاق، سياست، علم معانی و بيان، شعر، زيست‎شناسی، جانورشناسی، فيزيک، و روانشناسی از آن جمله‌اند. مجموعه آثاريی كه از او به جا مانده عمدتا شامل متون منتشرنشده‌ای به صورت يادداشت‌های سخنرانی يا جزوات تدريس به شاگردان است. اما همين نوشته‌های ناتمام هم از نظر گستردگی، اصالت، نحوه‌ی رده‌بندی و پختگی، خارق‌العاده هستند. سقراط در این کتاب، توضيح می‌دهد كه رابطه‌ی علم و فضيلت چنان تنگاتنگ است كه هيچ انسانی آگاهانه بد نمی‌كند، ما همواره كاری را می‌كنيم كه باور داريم درست‌ترين است.

گزیده‌ای از این کتاب

 1. برای گرفتن تصميمی رضايت‌بخش به سود حقيقت، بايد داور بود، تا طرف دعوا.
 2. جوانان در وضعيت سرخوشی مدام قرار دارند، زيرا جوانی شيرين است و آنها در حال رشدند.
 3. من اين را از فلسفه به دست آورده‌ام: من كاری را كه ديگران از ترس قانون انجام می‌دهند، بدون آن‌كه به من دستور داده باشند، انجام می‌دهم.
 4. در نظر من كسی‌كه بر آرزوهايش غلبه كند، شجاع‌تر از كسی است كه بر دشمنش غلبه كند.
 5. هر جا كه احترام باشد ترس هم هست. اما هر كجا ترس باشد، الزاما احترام نيست. زيرا به جرئت می‌توان گفت كه ترس وسعتی بيش از احترام دارد.
 6. وقت خود را صرف پيشرفت خودتان كنيد. با خواندن نوشته‌های ديگران به‌راحتی به آن چيزهايی می‌رسيد كه ديگران برای به دست آوردنشان زحمت بسيار كشيده‌اند.

گریزی به اندیشه‌های ارسطو و سقراط

 • ارسطو:
آثار ارسطو، تاثير بيشماری بر فلسفه‌ی قرون وسطی، فلسفه‌ی اسلامی و همچنين تمامی عقايد فلسفی و علمی غربی داشته است. رساله‌ی پوئِتيكس او، اولين رساله‌ی نقد ادبی و هنری در زمينه‌ی تئوری و عمل در نمايشنامه‌نويسی است. درحالی‌كه مقالات ارسطو بر اساس اشعار يونانی، كه با آنها آشنا و مأنوس بود نوشته شده، مقدمات كلی و نتيجه‌گيری‌های او در اصل برای هنرهای نمايشی به طوراعم قابل استفاده است.
 • سقراط:
عمده‌ترين منبع اطلاعاتی ما درباره‌ی ديدگاه‌های فلسفی سقراط، ديالوگ‌های اوليه‌ی شاگردش افلاطون است كه تلاش كرده است تصويری صحيح از روش‌ها و تعاليم استاد را ارائه دهد.با آن كه بعدها سقراط به صورت يكی از شخصيت‌های ديالوگ‌های افلاطون درآمده بود، اين نوشته‌ها بيشتر بيان‌كننده‌ی موقعيت فلسفی‌ای است كه افلاطون سال‌ها پس از مرگ سقراط يافت.

چرا کتاب شوکران شیرین ارسطو و سقراط جذاب و خواندنی است؟

آنچه کتاب شوکران شیرین ارسطو و سقراط را جذاب و خواندنی کرده است؛ درآمیختن دو دیدگاه و تفکر متفاوت از ارسطو و سقراط است. زهره زاهدی، با آگاهی و زیرکی، به گردآوری و ترجمه‌ی جملات تاثیرگذار و مفید این دو فیلسوف، برای خواننده پرداخته است.

مشخصات کتاب شوکران شیرین ارسطو و سقراط

عنوان کتاب: شوکران شیرین ارسطو و سقراط گردآورنده و مترجم: زهره زاهدی ژانر: جملات فلسفی

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها