سه‌شنبه‌ها با موری (سه‌شنبه‌های به یاد ماندنی‌)

NotesPages 191 صفحه نویسنده:

NotesPages 191 صفحه
              

معرفی کتاب

کتاب سه شنبه ها با موری اثر میچ آلبوم، سرگذشت استادی است که تا دم مرگ، به تنها شاگردی که برایش باقی مانده درس زندگی می‌دهد. میچ آلبوم در کتاب سه شنبه ها با موری، این بار داستان شخصی را بازگو می‌کند که در دوران جوانی میچ در شناخت زندگی به او خیلی کمک کرده است. اگر شما هم اغلب از شنیدن تجربیات بزرگترها لذت می‌برید و از آن‌ها یاد می‌گیرید؛ خواندن این کتاب به شما توصیه می‌شود.

معرفی کتاب سه شنبه ها با موری

کتاب سه شنبه ها با موری سرگذشت یکی از اساتید میچ است، که سال‌ها پس از فارغ‌التحصیلی میچ، دچار بیماری می‌شود که خیلی فرصت زیادی برای زندگی به او نمی‌دهد. اما استاد تسلیم نمی‌شود. هر سه شنبه با تنها شاگردی که برایش باقی مانده در اتاقش کلاسی تشکیل می‌دهد که در آن به صحبت درباره‌ی معنای زندگی می‌پردازند. میچ که قبل از این کلاس‌ها عادت کرده بود که در هر شرایطی خود را در کار غرق کند، طی این جلسات یاد می‌گیرد تا با وقایع روبه‌رو شود.

گزیده‌ای از کتاب

«حکم مرگ او در تابستان 1994 صادر شد. به گذشته که نگاه می‌کنی، مثل این است که موری از مدت‌ها قبل می‌دانست که اتفاق بدی خواهد افتاد. از روزی که رقصیدن را کنار گذاشت می‌دانست. استاد پیر من همیشه اهل رقص بود. نوع موسیقی هم برایش فرقی نمی‌کرد. راک‌اندرول، جاز، بلوز همه را دوست داشت. چشمهایش را می‌بسد و با لبخند معصومانه‌ای خودش را با همان ریتمی که حس می‌کردتکان می‌داد. همیشه صحنه‌ی زیبایی نبود و او خودش هم کمتر به فکر رقصیدن با کس دیگری می‌افتاد. موری با خودش و برای خودش می‌رقصید. هر چهارشنبه شب به کلیسایی میدان هاروارد می‌رفت و در برنامه‌ای به نام «رقص آزاد» شرکت می‌کرد. چراغ‌های چشمک‌زن داشتند و بلندگوهای بزرگ، و موری خودش را قاطی جمعیتی می‌کرد که اغلب شاگرد مدرسه‌ بودند...»

درمورد نویسنده کتاب

میچ آلبوم نویسنده کتاب سه شنبه ها با موری، نویسنده‌ای است که آثارش به بیش از چهل زبان در سراسر دنیا ترجمه شده و طرفداران بیشماری دارد. داستان‌های او روان و اغلب پایان‌بندی غیرقابل پیش‌بینی‌ای دارند. دو سال پس از انتشار کتاب سه شنبه ها با موری، یک سریال تلویزیونی بر اساس این کتاب به کارگردانی مایک جکسون ساخته شد که موفق به کسب جایزه امی شد.

دیگر آثار نویسنده

آثار میچ آلبوم معمولاً طیف وسیعی از مطالعه کنندگان را به خود جذب می‌کند. چون در کتاب‌هایش واقعیت و تخیل به زیبایی در هم تنیده شده‌اند. پایان داستان‌هایش نیز معمولاً مخاطب را شگفت‌زده می‌کند از دیگر آثار او می‌توان به پنج نفری که در بهشت ملاقات می‌کنید، اولین تماس تلفنی از بهشت و نگهبان زمان اشاره کرد.

چرا باید این کتاب را بخوانیم؟

دوره‌ی جوانی، دورانی است که انسان در برقراری ارتباط با اطرافیان خود، حتی اعضای خانواده با چالش‌های بسیاری روبه‌رو می‌شود. در این مرحله از زندگی، هم صحبتی با فردی با تجربه خیلی مفید است. حالا فرقی نمی‌کند که پدربزرگ باشد یا رفیق بزرگتر و یا معلم. میچ آلبوم در این کتاب، مفاهیم جالبی راجع‌به زندگی، عشق، خانواده و... ارائه می‌دهد. و همچنین تأکید می‌کند که انسان همواره باید به دنبال معنای زندگی برود. هر چه این مفاهیم برایش روشن‌تر شود، زندگی کردن آسان‌تر می‌شود. به همین دلیل خواندن این کتاب برای همه‌ی ما که بر روی این کره خاکی روزگارمی‌گذرانیم مفید خواهد بود.

مشخصات کتاب سه شنبه ها با موری

 • نام لاتین کتاب: Tuesdays with Morrie
 • نویسنده: میچ آلبوم (Mitch Albom)
 • مترجم: دکتر محمود دانایی
 • زبان اولیه کتاب: انگلیسی
 • ژانر: سرگذشت‌نامه
 • تعداد صفحات: 192

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها