path path path2 path2

بوسه خورشید (متن دوزبانه)

    
      
      
        

کتاب بوسه ی خورشید نوشته‌ای جبران خلیل جبران یک کتاب دوزبانه از اشعار اوست. وحید کیان در مقدمه‌ی کتاب می‌گوید: «گاه بهتر است سکوت کرد و در تنهایی خواند. ای کاش از ابتدا می‌توانستیم با چشمان بسته هم بخوانیم و دریچه‌ی دل خود را بی پروا به روی عشق بگشاییم. عشقی که همه از آن‌ها سخن می‌گویند ولی خداوند تنها به تعداد کمی از آدم‌ها آن را می‌بخشد و جبران خلیل جبران یکی از آن‌هاست. به راستی که او با کلام پراحساس و دل‌ربایش زخمه بر تار و پود آدمی می‌زند.»

معرفی کتاب

در کتاب بوسه ی خورشید می‌توانید زیباترین شعرها در وصف عشق را بخوانید. عشق یکی از مهم‌ترین احساسات زندگی ماست و جبران خلیل جبران با مهارت جنبه‌های مختلف آن‌ را به شما نشان می‌دهد. عشق می‌تواند ما را خوشحال یا ناراحت کند. عشق می تواند به ما آزادی ببخشد. عشق است روح شما را تعالی می‌بخشد. عشق را می‌توان در زیبایی‌های زیادی یافت. خواندن این کتاب می‌تواند با نشان دادن انواع عشق و زیبایی‌هایی که می‌آفرینند به شما آرامش ببخشد. همچنین خواندن متن انگلیسی این اشعار علاوه‌ بر تقویت زبان انگلیسی، دید جدیدی از شعر را به شما ارائه می‌کند.

گزیده‌هایی از این کتاب

«خانه و جاده خانه به من می‌گوید: «رهایم مکن که این جا سرای گذشته‌های توست.» جاده به من می‌گوید: «در پی من بیا که من فردای توام.» من به هر دو می‌گویم: «مرا نه گذشته‌ای و نه آینده‌ای است. اگر بمانم، در ماندنم رفتنی است و اگر راهی شوم در رفتنم ماندنی است. تنها در عشق و مرگ تغییر و حادثه‌ای است.»

Ouse and road

-my house says to me, “do not leave me, for here dwells your past.”

And the road says to me, “come and follow me,

for I am your future.” And i say to both my house

and the road,

“I have no past, nor have I a future.

If I stay here, there is a going in my staying;

And if I go there is a staying in my going.

Only love and death changes all things.”

درباره‌ی جبران خلیل جبران

جبران خلیل جبران نویسنده‌ای لبنانی-آمریکایی بود که به دلیل نوشتن کتاب پیامبر شهرت دارد. او در ششم ژانویه سال ۱۸۸۳ در خانواده‌ای مسیحی متولد شد.  جبران در فقر بزرگ شد و از تحصیلات رسمی محروم ماند. تنها آموزشی که دریافت کرد از کشیشی روستایی بود که او را با اصول مذهب و انجیل و زبان‌های سریانی و عربی آشنا کرد. پدر او هنگامی که جبران هشت ساله بود به دلیل فرار مالیاتی به زندان افتاد و حکومت عثمانی تمام اموال خانوادگی‌شان را ضبط و آن‌ها را آواره کرد. او در سال ۱۸۹۶ تصمیم گرفت وارد مسیر هنر شود و به مباحثی مانند اساطیر یونان، ادبیات جهان، نوشته‌های معاصر و عکاسی علاقه پیدا کرد. جبران دانشگاه را در سال ۱۹۰۲ در حالیکه زبان‌های عربی و فرانسه را آموخته بود و در سرودن شعر به مهارت رسیده بود، تمام کرد. او در سال ۱۹۳۱ به دلیل سیروز کبدی در آمریکا درگذشت.

خواندن این کتاب به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

کتاب بوسه ی خورشید می‌تواند احساسات هر کسی را برانگیزد. جبران خلیل جبران یکی از تواناترین نویسنده‌های متون احساسی است و به زیبایی این احساس خارق‌العاده را بیان می‌کند. به همه‌ی طرفداران شعر نو پیشنهاد می‌شود این کتاب جذاب را بخوانند. این کتاب هر شعر را به دو زبان فارسی و انگلیسی ارائه می‌کند که هر دوی آن‌ها می‌توانند عشق را به شیوه‌ای متفاوت نشان دهند.

به خواندن ادامه دهید

از کتاب‌های جذاب دیگر جبران خلیل جبران می‌توان به من دیوانه نیستم، پیامبر و دیوانه، باغ پیامبر و سرگردان و اشکی و لبخندی اشاره کرد.

مشخصات کتاب:

نام: کتاب بوسه ی خورشید نویسنده: جبران خلیل جبران مترجم: وحید کیان ژانر: شعر تعداد صفحات: ۹۶    

هنوز نظری وجود ندارد

فیلترها