استخوان‌شناسی

NotesPages 498 صفحه نویسنده:

NotesPages 498 صفحه
              

معرفی کتاب

کتاب استخوان شناسی به همراه مفاصل نوشته‌ای از بهرام الهی با تصاویر کاربردی و اطلاعاتی به‌روز، همه‌چیز را درباره‌ی استخوان‌ها به شما می‌آموزد. همه‌ی دانشجویان پزشکی و افرادی که در زمینه‌های علوم‌پزشکی می‌خواهند اطلاعات به‌روزی داشته باشند، می‌توانند از این کتاب منفعت ببرند. استخوان‌شناسی یکی از پایه‌های آناتومی است و در این کتاب می‌توانید آن‌ را، با تمام اصطلاحات علمی که در دنیا کاربرد دارند بیاموزید.

معرفی کتاب

در پیشگفتار کتاب استخوان شناسی می‌خوانید:

«دانشجوی پزشکی با واقعیت تن آدمی سر و کار دارد و به علت وسعت رشته‌ی تحصیلی‌اش باید در این هدف مقدس صحیح‌ترین و در عین حال کوتاه‌ترین روش را بیابد. همچنین وظیفه دارد همیشه از آخرین پیشرفت‌های علم پزشکی در دنیا مطلع باشد. آناتومی یکی از پایه‌های اصلی علم پزشکی است و سه رسالت دارد: آموزش نام‌گذاری اجزای تن، آموزش «جغرافیای بدن» و هم‌گام بودن با پیشرفت‌های کاربردی اعضا. اجزای تن، به قیاس خود افراد، هر یک شناسنامه‌ای دارند و به همان نام در فرهنگ‌های پزشکی زنده ثبت شده‌اند. تعداد نام اجزای تن تقریبا به ۵۰۰۰ می‌رسد که اکثرا مبدأ لاتین و یونانی دارند و با اضافه کردن پیشوند و پسوندها و ترکیبات دیگر، قریب به چندین ده هزار اسم و علامت بیماری از آن‌ها مشتق می‌گردد. تبادل علمی روزافزون که در زمینه‌ی پزشکی بین ملل گوناگون انجام می‌گیرد، دانشمندان دنیا را بر آن داشته تا یک هماهنگی در نام‌گذاری‌های آناتومی برقرار کنند. روی همین اصل با وجود موانع بسیار، کوشش شده است که در این کتاب تا حد امکان نام‌‌گذاری‌هایی که در فرهنگ پزشکی زنده‌ی دنیا متداول است، به کار برده شود.»

گزیده‌ای از این کتاب

«آناتومی بالینی»

وقتی پا در حالت حداکثر اکستنشن قرار می‌گیرد، سر تیلوس قابل لمس است. در زیر قوزک داخلی، ساستنتکیولوم تیلای را می‌توان لمس کرد. برجستگی نویکیولر را می‌توان در کنار داخلی پا و به فاصله‌ی ۲.۵ تا ۳ سانتی‌متر جلوتر از ملیولوس داخلی لمس کرد. بلافاصله در زیر قاعده‌ی اولین بند انگشت شست، سسامویید داخلی را می‌توان لمس کرد. در کنار خارجی پا، سر پنجمین متاتارسل کاملا برجسته و قابل لمس است. شکستگی‌های استخوان‌های تارسل شایع نیستند، شکستگی‌های قسمت خلفی تارسس (کلکینیوس و تیلوس) غالبا در اثر سقوط از بلندی بر روی پاها پدید می‌آید. در ناهنجاری‌ مادرزادی کلاب فوت، استخوان‌های تارسس به ویژه تیلوس، کم‌ رشد کرده و نسبت به همدیگر درست جا نیفتاده‌اند. استخوان‌های تارسس بیشتر از استخوان‌های دیگر جایگاه پوسیدگی سلی قرار می‌گیرند. قطع یا امپیوتیشن تمامی یا قسمت‌هایی از پا به علت تراما (ضربه) یا بیماری‌های انجام می‌گردد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از روش‌های امپیوتیشن رو، پیروگوف و سایم که پا را از مچ قطع می‌کنند.»

خواندن این کتاب به چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

همه‌ی کسانی که در رشته‌های علوم پزشکی تحصیل می‌کنند نیاز دارند که منبع جامعی برای مبحث آناتومی داشته باشند. آناتومی بالینی نقش مهمی در تشخیص بیماری‌ها و درک بهتر آن‌ها دارد و استخوان‌شناسی یکی از شاخه‌های گسترده‌ی آن است. کتاب استخوان شناسی به عنوان منبعی تخصصی به همه‌ی دانشجویان پزشکی پیشنهاد می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

از همین نویسنده کتاب‌های آناتومی: اندام فوقانی، اندام تحتانی و کتاب آناتومی تنه را پیشنهاد می‌کنیم. همچنین در مبحث استخوان می‌توانید کتاب استخوان را بهتر بشناسیم از حجت جاویدی‌ مستغنی را بخوانید.

مشخصات کتاب

نام: کتاب استخوان شناسی به همراه مفاصل نویسنده: بهرام الهی ژانر: آموزش تعداد صفحات: ۴۹۸

پیام فرستادن
مشخصات
فیلترها